Jak dobrać zabudowę kuchenną do kształtu pomieszczenia?
Aranżując kuchnię, najczęściej stoimy przed wyborem: zakupić gotową zabudowę kuchenną w sklepie meblowym czy skorzystać z usług stolarza i cieszyć się z oryginalnego umeblowania, ściśle dopasowanego do charakteru pomieszczenia. Nieważne, czy wybieramy meble na wymiar, czy kupujemy szafki o określonej szerokości, musimy pamiętać, że każda zabudowa kuchni musi być odpowiednio dostosowana zarówno do powierzchni, jak i kształtu pomieszczenia.
Jak wygląda kuchnia w kształcie litery U?
Zabudowa kuchni na wzór litery U to najlepsza propozycja dla pomieszczeń przypominających prostokąt. Warto wykorzystać dwie dłuższe ściany i jedną krótszą, by stworzyć funkcjonalny trójkąt roboczy, zwiększając ergonomiczność wykonywanej pracy. Zabudowa w kształcie litery U pozwala nam na swobodniejszy wybór mebli kuchennych – nic nie stoi na przeszkodzie, by je zróżnicować pod kątem wysokości. Dostępną powierzchnię można optycznie powiększyć, urządzając poprzeczną ścianę bez górnych szafek wiszących.
Czym charakteryzuje się kuchnia w kształcie litery G?
Jeśli dysponujemy większym metrażem, możemy zdecydować się na zabudowę kuchni w kształcie litery G. Taki układ to gwarancja spektakularnych możliwości aranżacyjnych. Warto wykonać projekt w taki sposób, aby wyspa znalazła się naprzeciwko okna. W ten sposób stworzymy centralne miejsce, uprzyjemniające codzienne picie kawy o poranku w gronie najbliższych. Jak tłumaczą eksperci z firmy Meblo-Cut, można zaprojektować ciąg szafek w indeksie dolnym, z długimi blatami, dzięki czemu nie będziemy musieli montować szafek górnych.
Jak urządzić kuchnię w kształcie litery L?
Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jest zabudowa kuchni w kształcie litery L. Niektórzy projektanci potwierdzają, że to niezwykle praktyczny wybór, który sprawdzi się w małych, wąskich pomieszczeniach, a także we wnętrzach otwartych na salon. Jak dobrze zaplanować taki układ? Przede wszystkim musimy stworzyć ergonomiczny trójkąt roboczy. Środek dłuższego boku to blat roboczy, gdzie kroimy, mieszamy i siekamy. Z kolei koniec dłuższego boku to najczęściej lodówka, szafki z zapasami i miejsce na przyprawy. Wiele osób krótszy bok traktuje jako strefę gotowania, gdzie umieszcza się piekarnik czy kuchenkę. Aby jeszcze lepiej zaplanować dostępną przestrzeń, możemy stworzyć strefę zmywania – idealnie pomiędzy miejscem gotowania a blatem roboczym.
Dla kogo kuchnia dwurzędowa?
Jeszcze innym rozwiązaniem jest kuchnia dwurzędowa, której zabudowa koncentruje się wzdłuż dwóch równoległych ścian. To idealna propozycja dla właścicieli długich i dość wąskich pomieszczeń kuchennych. Warto jednak pamiętać, by pozostawić między rzędami odpowiedni prześwit – najczęściej minimum 120 cm – w ten sposób zachowamy komfort i funkcjonalność. Taki projekt zabudowy jest dostosowany raczej do jednej osoby, natomiast można dzięki temu optycznie zwęzić przestrzeń.